Opera Hasta Yatağı, Havalı Yatak, Fonksiyonel Lüks Karyola

Bakım Yatağı, Anti-dekübit Yataklar, özellikle bası yarası riski yüksek olan ve sağlık konusunda ek ihtiyaçları olan kişiler için üst düzey güvenlik ve konfor vadeder. Bası yaraları (yatak yarası olarak da adlandırılır) genellikle yatağa bağlı olarak yaşamını sürdürmek veya uzun süre oturarak/uyuyarak vakit geçirmek durumunda olan kişileri etkiler.

Bası yaraları, cildi ve cilt altındaki dokuyu parçalayan bir yaralanma türüdür ve kullanıcı ve tabii yakınları için hayatı zor ve rahatsız hale getirir. Bakım yatakları, yatak yarasından muzdarip olan veya yatak yarası oluşma riski olan kişiler için konfor ve güvenliği artırmak üzere tasarlanmıştır.

Bakım yatağı sınırlı hareket kabiliyetinin yanı sıra, cilt bütünlüğü veya böbrek yetmezliği gibi başka sağlık sorunları olan kullanıcılar için de uygundur. Bir kişinin kan akışını etkileyen sağlık koşullarına sahip olması doku hasarına yol açarak yatak yarası geliştirme riskini artırabilir.

Opera’da, sınırlı hareket kabiliyeti ve diğer sağlık sorunları olan kullanıcılara yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış geniş bir anti-dekübit yatak yelpazesine sahibiz. Ayrıca satın alınabilecek bir dizi hasta karyolamız da mevcuttur. Bir medikal karyolayı doğru bir anti-dekübit yatak ile birleştirmek tıbbi ihtiyaçlarınız için en ideal çözümlerden biri olacaktır.

Tüm ürünlerimiz doğrudan web sitemiz üzerinden satın alınabilir. Eğer daha fazla bilgiye ihtiyacınız olursa 444 00 80 numaralı telefonumuzdan bizimle iletişime geçebilirsiniz. Size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Opera Basınçlı Bakım Yatakları serisi

Bir bakım yatağı satın almadan önce, kullanıcının risk düzeyini belirlemeniz çok önemlidir. Basınç ülserlerine (bası yaralarına / yatak yaralarına) ilişkin eksiksiz kılavuzumuz, bası yaralarının belirtileri, semptomları ve ayrıca dört ana türü hakkında bilgi vermektedir.

Yeni bir yatak satın almadan önce dikkate alınması gereken başlıca sorular şunlardır:

 • Kişi yatakta ne kadar zaman geçiriyor, bu süre uzun mu?
 • Daha önce yatak yarası geçirmiş mi veya şu anda geçiriyor mu?
 • Kendi başına hareket edebiliyor mu, hareketlilik seviyesi nedir?
 • Herhangi bir tıbbi rahatsızlığı var mı?


Bir basınçlı bakım yatağının birincil amacı, kullanıcının ağırlığını yatağın yüzeyine daha eşit bir şekilde dağıtmaktır.  Bu sayede vücudun herhangi bir bölgesi üzerindeki baskı azalacağı gibi bası yarası riski de azalmış olur. Yapısı gereği basınç giderici özelliklere sahip ve basınç noktaları oluşturmadan vücuda destek veren doğru bir havalı yatak kullanmak, kullanıcının güvenliği ve sağlığı açısından büyük bir önem taşımaktadır. Opera’da üç ana tip basınç bakım yatağımız bulunmaktadır:

 • Statik sünger yataklar
 • Dönüşümlü havalı yataklar
 • Hibrit (köpük ve hava) yataklar


Anti-dekübit yataklar, bası yaralarının oluşmaması ve/veya mevcut bası yarasının tedavisi sürecinde çok önemli bir araçtır. Geniş bir yelpazeye sahip medikal yatak ve  hasta karyolası modellerimizi detaylıca inceleyebilir, sağlığınız ve konforunuz için en uygun olan yatak ve karyolayı belirleyebilirsiniz.

Eğer ihtiyaçlarınıza en uygun anti-dekübit yatağın hangisi olduğundan emin değilseniz, 444 00 80 numaralı telefondan bize ulaşabilir ve ekibimizden size destek olmasını isteyebilirsiniz.

I. Statik (Köpük) basınçlı bakım yatakları

Statik sünger basınçlı bakım yatakları, hastanın ağırlığını şiltenin yüzeyine eşit olarak dağıtmak üzere tasarlanmış bir yatak türüdür. Bu, basınç ülserlerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Statik sünger hasta bakım yatağı, tekli veya çoklu basınç giderici süngerlerden oluşur. Bu yatak türü, hastanın vücudunun şekline uyacak, destek sağlayacak ve cildin hassas bölgelerindeki basıncı azaltacak şekilde özel olarak tasarlanmış köpük / sünger malzemelerden yapılır.

Sünger tipik olarak yüksek yoğunlukludur, bu da daha fazla destek sağlayabileceği ve hastanın ağırlığını şilte boyunca daha iyi dağıtabileceği anlamına gelir. Bu şilteler ayrıca uzun süreli bakım ortamlarında yaşayanlar için zamanla gelişebilecek basınç yarası riskini de azaltır.

Bakim Yataklari Tam Kilavuz 1 Bakım Yatağı - Kapsamlı Kılavuz

Statik sünger hasta bakım yatağından kimler faydalanabilir?

Statik sünger hasta bakım yatağı, bası yarası geliştirme riski olan veya erken aşamalarda bir bası yarasına sahip olan kişiler için önerilir. Bu kişiler arasında yatalak veya sınırlı hareket kabiliyetine sahip kişiler de bulunmaktadır.

Statik sünger hasta bakım yatağından faydalanabilecek bazı özel kişi örnekleri şunlardır:

 • Hareket kabiliyeti kısıtlı olan veya uzun süre yatakta kalan yaşlı veya zayıf bireyler
 • Multipl skleroz (MS) veya omurilik yaralanmaları gibi, hareket etme veya sık sık pozisyon değiştirme konularında kabiliyetlerini etkileyen tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler
 • Uzun süreli yatak istirahati gerektiren kronik rahatsızlıkları olan veya ameliyattan çıkan kullanıcılar
 • Tıbbi rahatsızlıkları olan (felç gibi) ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan bireylerStatik sünger basınçlı hasta bakım yatakları yatak yaralarını önlemeye yardımcı olur

Statik sünger hasta bakım yatağı, vücudun hassas bölgelerindeki (kalçalar, omuzlar ve topuklar gibi) basıncı azaltarak basınç ülserlerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bası yaraları acı verici olabilir, tedavisi zordur ve bu yaralarla yaşayan kişinin yaşam kalitesini etkileyecektir.

Halihazırda bası yarasına sahip hastalar için statik sünger hasta bakım yatağı, yatak yarasının kötüleşmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Sünger basınç bakım yatağının ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özet olarak;

Opera statik hasta yatakları, yara oluşma riski taşıyan ancak kendi başlarına hareket edebilen veya bir bakıcı tarafından düzenli olarak pozisyonu ayarlanabilen kullanıcılar için tasarlanmış yüksek kaliteli günlük hasta bakım şilteleridir.

Bir Opera statik hasta yatağından bekleyebileceğiniz özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Tek veya katmanlı sünger seçenekleri.
 • Profil oluşturmayı kolaylaştırmak ve basıncı azaltmak için kanallar.
 • Aktarımı kolaylaştıran yüksek yoğunluklu kenar köpüğü kullanımı.
 • Kullanıcı konforunu sağlamaya yardımcı olan sertlik dereceleri.

II. Alternatif hava terapili basınçlı bakım yatakları | Havalı Yataklar

Havalı yataklar (hava akışlı yataklar olarak da bilinir), dinamik bir yatış yüzeyi aracılığıyla basıncı azaltır ve yeniden dağıtır. Dönüşümlü hava terapisi yatakları, yatma yüzeyindeki basıncı değiştirmek için sürekli olarak şişen ve sönen bir dizi hava hücresine sahiptir.

Havalı yataklar, yatağın kendisine bağlanan sessiz bir pompa ünitesi tarafından kontrol edilir. Pompa genellikle kolay saklama ve rahatlık için yatağın ayak ucuna asılır.

Kullanım esnasında sürekli şişen ve inen hava hücreleri, cilde basınç konusunda üst düzey bir rahatlama sağlar. Yatağın sürekli hareket halinde olması sayesinde, cildinizin maruz kaldığı basınç azalır ve böylece bası yarası geliştirme olasılığı düşer.

Bakım Yatağı

Alternatif basınçlı bakım yatağından| Havalı yataklardan kimler faydalanabilir?

Havalı yatak türündeki bu medikal yataklar tipik olarak gelişmiş bası yaralarının tedavisine yardımcı olmak ve bu yaraları önlemek için kullanılır. Vücut üzerindeki basıncı yeniden dağıtmak için alternatif hava hücreleri kullanırlar. Bu, özellikle yatalak olan, uzun süreli bir bakım ortamına ihtiyaç duyan veya hareket kabiliyeti sınırlı olan kişilerde belirli bölgelerdeki baskıyı hafifletmeye yardımcı olur. Bu sebeple yoğun bakım yatağı olarak da adlandırılırlar.

Genel olarak, bası yarası gelişme riski yüksek olan veya halihazırda bir bası yarasından muzdarip olan kişiler havalı yataklardan faydalanabilirler. Bu kişiler şu şekilde gruplandırılabilir:

 • Omurilik yaralanmaları, felç geçirenler, yatalak olanlar veya hareket kabiliyeti kısıtlı olanlar
 • Çok kırılgan/hassas cilt yapısına ek olarak hareket kabiliyetinde azalma yaşayanlar
 • Cilt tahrişi veya enfeksiyon gelişme riski olan inkontinans hastaları (idrar tutamama şikayeti)
 • Diyabet veya periferik arter hastalığı gibi kan akışını etkileyen tıbbi bir durum yaşayan kişiler
 • Obezite vb. bir durum nedeniyle düzenli olarak yatak üzerinde hareket etmekte/pozisyon değiştirmekte zorlanan kişiler


Daha önce de belirtildiği gibi, siz veya sevdiğiniz kişi yatakta uzun süre geçiriyorsa, alternatif bir havalı yatak en iyi çözümdür. Hangi medikal yatağın sizin için doğru çözüm olduğundan emin değilseniz, bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Bakım yatağı havalı yatak serimiz, sağlık açısından böyle bir desteğe ihtiyacı olan kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır. Uzman ekibimiz, sizin veya sevdiklerinizin ihtiyaçları için en iyi yatağı bulma konusunda size rehberlik etmeye hazırdır.

Havalı yataklar bası yaralarını tedavi etmek ve önlemek için tasarlanmıştır

Dönüşümlü havalı yataklar, ilerlemiş bası yaralarının tedavi sürecinin kusursuz bir parçasıdır. Doğru bir havalı yatağın, yaraların oluşumunu önleme ve var olan yarayı tedavi etme sürecinde en etkili ayaklardan biri olduğu unutulmamalıdır.

Havalı yatak seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Havalı yataklar, yatak içindeki hava akışı seviyesini kontrol etmek için bir pompa ünitesi kullanır. Bu yatakların seçiminde dikkate alınması gereken bazı potansiyel alanlar vardır:

 • Gürültü: Havalı yataklar, yatak içindeki hava hücrelerini şişirmek ve söndürmek için bir hava pompasına bağlıdır, bu da özellikle hassasiyeti olan insanlar için uykuyu bozabilecek veya dikkati dağıtabilecek bir gürültü yaratabilir. Opera’da havalı yataklarımız, kullanıcısının rahatsızlığını en aza indirmek için süper sessiz pompa ünitelerine sahiptir.
 • Bakım: Havalı yataklar, düzgün ve sağlıklı çalışabilmesi için düzenli bakım gerektirir, bu da ihtiyaç duyulan hallerde ek zaman ve ek maliyetler anlamına gelebilir. Tüm anti-dekübit yataklarımız 2 yıl garantilidir. Ayrıca kolay bakım ve enfeksiyon kontrolü için tamamen silinebilir, suya dayanıklı PU kılıfa sahiptir.
 • Maliyetler: Havalı yataklar pahalı olabilir. Yatak yelpazemiz risk kategorisi, konfor dereceleri ve fiyat açısından çeşitlilik gösterir. Daha fazla bilgi almak, kendiniz veya sevdikleriniz için en iyi seçeneği bulmak için lütfen bizimle iletişime geçin.
 • Güç kaynağı: Havalı yataklar, hava pompasına güç sağlamak için sürekli bir elektrik kaynağına ihtiyaç duyar. Elektrik kesintisi olursa yatak düzgün çalışmayabilir. Neyse ki, tüm havalı yataklarımız, ürün arızası durumunda da gelişmiş basınç rahatlaması sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.


Başka sorularınız varsa ve satın almadan önce daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ekibimiz size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.

Özet olarak;

Opera havalı yataklar, basıncı kullanıcının vücuduna eşit şekilde dağıtmak için dönüşümlü olarak hareket eden hava hücrelerinden oluşur. Hücreler, kullanıcı ağırlığının, zaman döngüsünün ve hava akışı ayarlarının seçilebildiği bir pompa ünitesi tarafından çalıştırılır.

Havalı yataklarımızdan bekleyebileceğiniz bazı özellikler şunlardır:

 • Kullanım için gerekli olan tüm parçalar ve kılıf dahildir.
 • Düşük gürültülü pompalar kullanılmıştır.
 • Bazı sistemlerde basıncı otomatik olarak algılama ve basıncı düşürme teknolojisi mevcuttur.
 • Yüksek ve çok yüksek risk grubundaki kullanıcılar için uygundur.


Daha detaylı bilgi edinmek isterseniz, alternatif havalı yatak çeşitlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

III. Hibrit (sünger ve hava) tipi basınçlı bakım yatakları

Hibrit tipi havalı yatak hem statik süngeri hem de dönüşümlü hava terapisini tek bir yatakta birleştirir. Bu, yatağa yerleştirilmiş yumuşak bir süngerle çevrili ayrı bir sünger kısmın, dönüşümlü hava hücreleri ile  birlikte kullanılması şeklinde ifade edilebilir. Hibrit tipi havalı yataklar, kullanıcısına, statik sünger tipi yatakta bulunan yüksek konfor seviyesini sağlarken, alternatif basınçlı bir havalı yatağın getirdiği gelişmiş basınç rahatlamasını ve korumayı da sağlamış olur.

Köpük ve diğer malzemelere ek olarak, hibrit basınçlı bakım yatağı başka özellikler de içerebilir. Bunlar arasında sıcaklığı düzenlemeye ve bası yaralarının gelişimine katkıda bulunan bir faktör olan, nemi azaltmaya yardımcı olan hava kanalları ve ek havalandırma sistemleri yer alır.

Hibrit tipi bakım yatağı, farklı ağırlık ve vücut tiplerine uyum sağlar ve ayrıca pozisyon veya duruş değişikliklerine izin vermek için ayarlanabilir.

Bakım Yatağı

Hibrit basınç bakım yatağından kimler faydalanabilir?

Hibrit basınç bakım yatağı, hareket kabiliyeti sınırlı olan ve bası yarası riskini artırabilecek diğer sağlık sorunları olan kişiler için rahatlatıcı ve destekleyici bir uyku yüzeyi vadeder. Bu yataklar, hasta ağırlığını eşit şekilde dağıtarak ve vücudun hassas bölgeleri üzerindeki baskıyı azaltarak yatak yaralarının gelişmesini önlemeye ve mevcut cilt hasarını iyileştirme sürecine yardımcı olur.

Hibrit basınçlı hava yataklar, bası yarası geliştirme riski yüksek ve çok yüksek olan kullanıcılar için uygundur. Aşağıda belirtilen gruplar buna örnek olarak gösterilebilir:

 • Yatakta uzun süre geçirme eğiliminde olan, bir hastalığı veya bir engeli olan zayıf/yaşlı bireyler yatak yaralarına karşı daha hassastır.
 • MS, serebral palsi veya parapleji gibi sınırlı hareket kabiliyeti veya engelliliği olan kişiler bası yaraları konusunda hassas grupta yer alır.
 • Diyabet, kardiyovasküler hastalıklar veya solunum yolu hastalıkları gibi kronik hastalığı olan ve dolaşımın azalması nedeniyle basınç ülseri geliştirmeye daha yatkın olabilecek kişiler bu grupta yer alır.
 • Aşırı kilolu veya obez kişiler, ciltleri ve dokuları üzerindeki artan basınç nedeniyle basınç ülseri geliştirme riski altında olurlar.


Hibrit tipi bakım yatağı, kullanıcıları standart bir yatağa göre çok daha rahat ettirmek ve üst düzey koruma sağlamak için tasarlanmış çok özel ürünlerdir. Hibrit bir yatağın size veya sevdiklerinize uygun olup olmadığından emin değilseniz, size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bizi 444 00 80 numaralı telefonumuzdan arayın, size uygun tavsiyelerde bulunalım.

Özet olarak;

Opera hibrit yataklarda, optimum kullanıcı konforu hedeflenmiştir. Bunun için hem basıncı azaltmayı hedefleyen gelişmiş bir sünger hem de dinamik hava hücresi teknolojisini bir arada kullanır. Opera’nın hibrit yatak serisi, hava hücrelerini ayarlamak için kullanıcının hareketine dayanan elektrikli ve elektriksiz seçeneklerden oluşur.

Opera hibrit bakım yatağı kullanmanın faydalarından bazıları şunlardır:

 • Hem sünger hem de havalı yatak teknolojisinin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Elektrikli ve elektriksiz hibrit yatak seçenekleri mevcuttur.
 • Bu yataklar çok yüksek riskli kullanıcılar için uygundur.
 • Alt katmandaki otomatik hava hücreleri devreye girene dek üst katman kotumaya devam eder


Hibrit tipi havalı yataklarımız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buradan inceleyebilirsiniz.

Otomatik Döndürme Sistemleri

Bakım yatağı hakkında bilgi verdiğimiz bu yazıda, AutoTurn sistemi olarak adlandırılan Otomatik Döndürme Sistemlerinden de bahsetmek istedik. Otomatik yana döndürme sistemleri, bası yarası konusunda yüksek risk düzeyindeki kişiler ve ilerlemiş bası yarasını tedavi etme sürecindeki hastalar için oldukça etkili bir yoldur. Sistem yatağın altına yerleştirilir ve kullanıcıyı 30, 60 veya 90 dakikalık bir süre boyunca 0-30° eğimle otomatik olarak yatırır. Bu sistemlerin tek başına kullanılmayacağını, üzerine konulacak uyumlu bir yatak ile birlikte kullanılacağını bilmek önemlidir.

Hastayı belirli aralıklarla düzenli olarak döndürmek, bakım verenler için uygulanması zor olabilecek bir süreçtir. Bu sistemler bunu otomatik olarak yapmakta ve hem evde hem de bakım ortamlarında kullanılabilmektedir.

Şöyle ki, sistem kullanıcıyı bir bakıcının yapmasına gerek kalmadan nazikçe ve sessizce döndürür. Otomatik döndürme sistemleri bakıcıların sırtındaki yükü almakta ve manuel döndürmeden kaynaklanan yaralanmaları azaltmaya yardımcı olmaktadır. Bu arada, AutoTurn sisteminin 400 kg’a kadar olan kullanıcıları döndüren bariatrik bir bakım yatağı versiyonu da mevcuttur.

En iyi basınçlı bakım yatağını bulmanıza yardımcı olmak için buradayız

Opera’da, ihtiyaçlarınıza en uygun yatağı bulmanıza yardımcı olmak konusunda iddialıyız. Geceleri uyurken mümkün olduğunca rahat olmanızı sağlamak için hem karyolalarımızı hem de yataklarımızı büyük bir özenle tasarladık. Satın aldığınız ürünlerin kullanıcıya doğru düzeyde destek ve basınç koruması sağlaması son derece önemlidir. Ekibimiz en iyi yatağı seçmenize yardımcı olmak için hazırdır.

Sonuç olarak: Opera serisi

Opera basınçlı önleme yatakları serisi üç tip basınç giderici yüzeye ayrılır:

I. Opera Statik Yataklar

Opera statik yataklar, bası yarası oluşma riski taşıyan ancak kendi kendine hareket edebilen veya bir bakıcı tarafından düzenli olarak pozisyonu değiştirilebilen kullanıcılar için tasarlanmış yüksek kaliteli günlük basınç bakım yataklarıdır.

 • Tek veya katmanlı sünger seçenekleri.
 • Profil oluşturmayı kolaylaştırıp basıncı azaltan hücreler.
 • Transferi kolaylaştıran yüksek yoğunluklu kenar süngeri.
 • Kullanıcı konforunu sağlamaya yardımcı sertlik dereceleri.

 

Opera Ultimate anti dekübit yatak
Ultimate

II. Opera Dönüşümlü / Havalı Yataklar

Opera havalı yataklar, basıncı kullanıcının vücudu boyunca yeniden dağıtmak için dönüşümlü olarak hareket eden hava hücrelerinden oluşur. Hücreler, kullanıcının ağırlığının, zaman döngüsünün ve hava akışı ayarlarının seçilebildiği bir pompa ünitesi tarafından çalıştırılır.

 • Kaplama ve tam yedek yatak sistemleri.
 • Minimum kesinti için düşük gürültülü pompalar.
 • Bazı sistemlerde otomatik tartma teknolojisi.
 • Yüksek ve çok yüksek riskli kullanıcılar için uygundur.

 

Opera Eclipse Havalı Yatak
Eclipse – Auto

III. Opera Hibrit Yataklar

Opera hibrit yataklar, hem basıncı azaltmayı hedefleyen gelişmiş bir sünger hem de dinamik hava hücresi teknolojisini bir arada kullanır. Opera’nın hibrit yatak serisi, hava hücrelerini ayarlamak için kullanıcıların hareketine dayanan elektrikli ya da elektriksiz seçeneklerden oluşur.

 • Hem sünger hem de havalı yatak teknolojisinin avantajlarından yararlanabilirsiniz.
 • Elektrikli ve elektriksiz hibrit yatak seçenekleri mevcuttur.
 • Bu yataklar çok yüksek riskli kullanıcılar için uygundur.
 • Alt katmandaki otomatik hava hücreleri devreye girene dek üst katman kotumaya devam eder

 

Opera Impulse havalı yatak
Impulse – Auto

Ayrıca diğer tüm hasta bakım ürünlerimizi görmek için kurumsal web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

REGISTER

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our gizlilik ilkesi.