Opera Hasta Yatağı, Havalı Yatak, Fonksiyonel Lüks Karyola

Blog Trendelenburg Ve Anti Trendelenburg Ozellikleri Trendelenburg ve Anti-Trendelenburg Özelliği Nedir?

Trendelenburg pozisyonu, çoğu elektrikli profil tipi hasta yatağına ve ayarlanabilir yatağa entegre edilmiş önemli bir özelliktir. Pozisyon, kişinin başının aşağıda, ayaklarının ise yüksekte olmasına olanak sağlar.

Bu özellik, kullanıcının baş kısmı yukarıya ayak kısmı aşağıya olacak şekilde pozisyonlanması, ya da tam tersi ise kullanıcının ayak kısmı yukarıya baş kısmı aşağıya olacak şekilde pozisyonlanmasıdır.

Trendelenburg pozisyonu nedir?

İlk olarak 1881 yılında Alman cerrah Friedrich Trendelenburg tarafından kullanılan bu pozisyon, cerrahın ameliyatlar sırasında pelvik organlara daha iyi erişebilmesini sağlamıştır.

Amerikalı bir fizik tedavi uzmanı daha sonra bu pozisyonu şok tedavisi olarak uyarlamıştır. Bacakları başın üzerine kaldırmanın beynin etrafındaki kan akışını korumaya yardımcı olacağı düşünülmüştür.

Tarihsel olarak bu pozisyon düşük tansiyonlu (hipotansiyon) kişilerin ve yaralı dalgıçların tedavisinde de kullanılmıştır. Ancak bu kullanımlar o zamandan beri geçerliliğini yitirmiş ve bazı durumlarda bu tür hastalar üzerinde olumsuz etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Günümüzde Trendelenburg pozisyonu, bacakları başın üzerinde bir seviyede tutmak suretiyle organlara giden kan akışını (perfüzyon) iyileştirmeye yardımcı olduğu için solunum sorunları olan hastalar için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, bir anti-dekübit havalı yatak ile birlikte kullanıldığında, basınç ülseri geliştirme riski yüksek olan kullanıcılar için cilt bütünlüğünü korumada etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Anti-Trendelenburg pozisyonu nedir?

Ters-Trendelenburg olarak da bilinen Anti-Trendelenburg, başın ayaklardan 15-30 derece daha yükseğe kaldırıldığı pozisyondur.

Yine bu pozisyon, prostat ve üst karın gibi vücudun belirli bölgelerine erişimi iyileştirmek için cerrahi ve tıbbi prosedürlerde kullanılmıştır.

Trendelenburg ve Anti Trendelenburg Ozellikleri 1 Trendelenburg ve Anti-Trendelenburg Özelliği Nedir?
Anti-Trendelenburg Pozisyonu

Ayarlanabilir hasta bakım yatakları ile Trendelenburg pozisyonu

Çoğu motorlu ayarlanabilir yatak ve profil hasta bakım yatağı Trendelenburg ve Anti-Trendelenburg fonksiyonlarına sahiptir.

Bu pozisyonların bakım veya ev ortamında tıbbi amaçlarla kullanılması son derece nadir olsa da, size ek duruş kontrolü ve pratiklik sağlayabilir.

Bir profil yatak platformu ile birleştirildiğinde, Anti-Trendelenburg pozisyonu, yatağı neredeyse oturur pozisyona getirmek için kullanılabilir ve hareket kabiliyeti kısıtlı olan kişilerin doğrudan oturabilmesine olanak tanır.

Ayarlanabilir yataklar ile kullanıcının bacaklarının Trendelenburg pozisyonuna yükseltilebilmesi kan akışına yardımcı olacaktır.

Ciddi zararlara yol açabileceğinden bu pozisyonlarda uzun süre kalınmaması gerektiğini unutmamak da önemlidir.

Sınırlı zihinsel kapasitesi, demansı veya demansa bağlı hastalığı olan biri için ayarlanabilir bir hasta bakım yatağı mı satın alıyorsunuz? Profilli evde bakım yataklarımızın. çoğunda kumanda üzerinde kilitleme özelliği bulunmaktadır. Bu, bakımı üstlenen kişilerin belirli pozisyonları ve işlevleri devre dışı bırakmasına olanak tanır ve güvenlik endişeleri konusunda güvence verir. Ayrıca medikal yatağı kullanan kişinin yanlışlıkla Trendelenburg işlevlerini çalıştırmasını ve kendisine zarar vermesini de önler.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

REGISTER

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our gizlilik ilkesi.