Opera Hasta Yatağı, Havalı Yatak, Fonksiyonel Lüks Karyola

alexa social care main Alexa Yaşlılar ve Engelliler için Bağımsızlığı Teşvik Ediyor

Amazon’un Alexa yazılımı, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısına sahip, sesle etkinleştirilen bir ev hoparlörü olan şirketin Echo cihazında yerleşik olarak bulunuyor.

Bu ses tanıma teknolojisinin, kullanıcılarına yardımcı olabileceği birçok yol vardır. İşte bazı örnekler:

İlaç ve bakım planı hatırlatması

Echo kullanıcıları cihaza yeni ‘beceriler’ ekleyebilir. Böylelikle Alexa’dan ilaç almalarını hatırlatmasını veya bakıcılarının ne zaman geleceğini kontrol etmesini isteyebilirler.

Alexa Yaslilar ve Engelliler icin Bagimsizligi Tesvik Ediyor 1 Alexa Yaşlılar ve Engelliler için Bağımsızlığı Teşvik Ediyor
Teknoloji bakım hizmetlerini iyileştiriyor

Hareket kabiliyeti az olan kullanıcılar için fiziksel ihtiyacın yerini alır

Yazılım, multipl skleroz veya motor nöron hastalığı gibi tıbbi durumların bir sonucu olarak, hareket kabiliyeti çok az olan veya hiç olmayan kişilerin yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmaktadır. Alexa ses kontrollü cihazlar evdeki diğer cihazlara bağlanabilir, bu sayede sesli komutlar fiziksel eylemlerin yerini almış olur. Örneğin, Alexa’nın Amazon Fire TV Stick’e bağlanması, kullanıcıların fiziksel bir cihazı ayarlamak zorunda kalmadan televizyonu çalıştırmasına olanak tanır.

Sağlık sürecini ve hareketliliği izleme

Alexa, egzersiz yapmayı ve sağlıklı bir yaşam tarzını teşvik etmek için de kullanılabilir. Yazılım, kullanıcı tarafından sorulması durumunda sağlıkla ilgili ipuçları önerebilir ve ayrıca egzersiz rutinlerinin çevrimiçi sesli kitaplarına erişebilir. Alexa’nın evin etrafındaki hareket sensörlerine bağlanması ile, hidrasyon ve doğru beslenme teşvik edilebilir. Örneğin kişi mutfağa doğru gittiğinde su içmesi ya da yemek yemesi gerektiği hatırlatılabilir.

Sosyal izolasyonu azaltarak etkileşimi teşvik eder

Alexa, Amazon Echo sistemi aracılığıyla kullanıcıya, daha önce erişmekte zorlanacakları bilgilere ulaşma imkanı verebilir. Bu özellik kısmen görebilen veya sosyal olarak izole edilmiş kullanıcılar için özellikle yararlıdır. Örneğin kullanıcılar hava durumunu, en son haberleri veya sesli bir kitabı dinleyebilir. Bu da etkileşimi teşvik eder ve kullanıcıların dış dünyayla bağlantıda kalmasını sağlar.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published.

REGISTER

Your personal data will be used to support your experience throughout this website, to manage access to your account, and for other purposes described in our gizlilik ilkesi.